Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlığının ve bağlı kuruluşlarının 2016 yılı bütçesine ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı.

 “Küçük aile çiftçisine 100 lira destek verilecek”

 Çelik, arazisi 5 dekar altında olan çay, fındık hariç meyve, sebze ve süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan işletmelere 2016 yılında küçük aile işletme desteği verileceğini, bu desteğin 100 lira olarak belirlendiğini söyledi.

 Çelik, yeni proje ve düzenlemelere ilişkin konular üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Tarımsal destekler tarım havzaları bazında ürün deseni ile birlikte su kısıtı gözetilecek şekilde yeniden düzenlenecektir" ifadesini kullandı.

 Türkiye'de yıllık 5 milyon ton kimyevi gübre kullanıldığına işaret eden Çelik, gübre ve yemde KDV indirimine gidildiğini hatırlattı.

 Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin liraya kadar hibe verileceğini belirten Çelik, kırsal kalkınma desteklerinden 81 ilin eşit ölçüde yararlanması için gerekli düzenlemelerin yapılacağını bildirdi.

 Çelik, tarım arazilerinin bölünmesini önlemek amacıyla arazisini büyütmek isteyen ehil mirasçılara faizsiz kredi desteği uygulamasının başlatılacağını dile getirdi.

 

Bakan Çelik, hayvan hastalıkları ile mücadelede kullanılan tüm aşıların yeterli miktarda ve istenilen zamanda üretimini yapmak, şap hastalığına neden olan virüslerin değişimini izleyerek yeni virüslere karşı aşı geliştirmek amacıyla "Aşı Üretim Merkezi Kurulması Projesi'nin hazırlandığını ifade etti. Çelik, söz konusu proje tesisinin kurulması amacıyla Ankara'nın Sincan ilçesinde 256 bin metrekarelik bir arazinin tahsis edildiğini kaydetti.